Změna uspořádání židlí

22. 1. 2013 | provozní
Ve velkém sále došlo ke změně uspořádání židlí. V podstatě jde o návrat k původnímu uspořádání, které vycházelo z plánů sálu.

Důvody změny jsou popsány v následujícím textu:

Výhody středového uspořádání:

 1. sál byl navržen a vybudován pro uspořádání židlí na střed s dvěma uličkami po stranách
  • dveře z foyer do sálu jsou po stranách a jsou v přímé ose se schůdky na jeviště
  • vzniklá cesta mezi židlemi a stěnou sálem je v celé délce osvětlena orientačními světly, která při výpadku osvětlení fungují jako protipanické osvětlení, napájené z centrálního bateriového zdroje. Toto osvětlení má zmenšit pravděpodobnost paniky a umožnit přítomným bezpečný pohyb směrem k únikovým cestám, v případě evakuace sálu.
  • na stěnách jsou umístěny výdechy vzduchotechniky – středovým uspořádáním židlí odpadá problém u osob, kteří dříve seděli v těsné blízkosti výdechu. Při spuštění vzduchotechniky docházelo ke snížení jejich komfortu, v podobě nepříjemného studeného průvanu z výdechu.
 2. dvě uličky po stranách umožňují rychlejší přesuny lidí - zaplnění i vyprázdnění sálu bude snazší než v současné době. To je výhodnější nejen z hlediska komfortu samotných lidí a organizace akce, ale hlavně z bezpečnostních důvodů. Navíc v případě ucpání jedné z uliček bude možné využít uličkou druhou.
 3. díky uličkám po stranách, bude možné využívat vchodu do atria přímo ze sálu (střední dveře s venkovním schodištěm)
 4. dvě uličky po stranách umožňují méně rušivý pohyb po sálu pro opozdilce, fotografy a kameramany
 5. opticky sál bude působit širším a plnějším dojmem než jak tomu bylo dříve

 

 Nevýhody středového uspořádání:

 1. středovým uspořádáním je možné postavit do řady maximálně 11 židlí, což je méně výhodný lichý počet.
 2. snížení komfortu při úklidu sálu a vyšší nároky na rovnání židlí

 

Kapacita sálu po změně uspořádání je přesně 250 míst k sezení. Židle jsou stavěny do 18 řad po 11 židlích. U zadní stěny je 19. řada po 9 židlích. Na galerii 43 židlí.

Schéma uspořádání sálu (pdf 171.6 KB)

 

Vojtěch Sapák

Konvent Milosrdných bratříKlášter a nemocnice byla vždy centrem, kde se spojovaly myšlenky ducha, medicíny, etika a umění. Dohromady se podporují a slouží k upevnění morálních hodnot naší společnosti.